Górnictwo #4
Dziś troszkę o sposobie występowania węgla, budowie kopalni.

Nie wiem jak tam wasze doświadczenia z Minecraftem ale za dużo to on z rzeczywistością nie ma (i chyba nic dziwnego).
Jest wiele form występowania złóż (pokłady np. węgiel kamienny, osadowe rudy miedzi)
wysady (sól kamienna i gips), żyły, gniazda, soczewki i inne).

Dziś skupimy się na węglu kamiennym oczywiście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tutaj od razu mini-galeria

View post on imgur.com

Pokłady węgla występują w formie nieregularnych ciągów lekko nachylonych (lub bardziej nachylonych). Tzw. „ściany” idą od góry w dół. Pokłady często idą „nad sobą” – tzn. niby wybieramy jakieś ściany na poziomie 400 ale w tym samym miejscu na poziomie 200 też mogły być ściany.

Rozpoznanie pokładów węgla można prowadzić na kilka sposobów:

– Poszukiwania geologiczne – badanie możliwości występowania węgla. Wynika to m.in z budowy geologicznej terenu, gleby, roślinności etc.
– Geofizyczne – Badanie gęstości, własności elektrycznych, magnetycznych (i tu sobie dodam z internetów – „prędkości rozchodzenia się fal sejsmicznych i promieniotwóczości)
– Roboty górnicze, odwierty.

W galerii możecie zobaczyć mapę KWK Marcel – Nie są to wszystkie wyrobiska, części nie da się na mapie umieścić i jest to dość zawiłe do rozczytania jeżeli ktoś kopalni nie zwiedził. Wyrobiska, chodniki nachodzą na siebie ale na różnych poziomach. Jedne są tamowane i ulegają samoczynnemu zawałowi, innym trzeba pomóc, jeszcze inne są utrzymywane w celach wentylacyjnych.

Co do samej budowy kopalni.

Możemy wyróżnić kilka punktów „strategicznych”:
– Szyby (a konkretniej podszybia i rząpią „na dole”). Wyróżniamy szyby do jazdy ludzi, do transportu urobku, wentylacyjne. Mogą pełnić więcej niż 1 funkcję np. szyb zjazdowy jest też szybem wdechowym (powietrze jest nim wtłaczane na dół), a są szyby które pełnią tylko jedną funkcję (szyb wydechowy który za pomocą wentylatorów zużyte powietrze tłoczy na powierzchnię).
– Przekopy/przekopy główne (przekop jest w skale płonnej, a chodnik w węglu)
– Chodniki główne
– Pochylnie/Upady
– Komory materiałów wybuchowych
– Obiegi wozów (wokół szybu jest dużo przekopów które stanowią taki tor do poruszania się i składowania materiałów)
– Warsztaty mechaniczne i elektryczne
– Remizy (takie warsztaty od cugów – pociągów na dole)
– Komory regeneracyjne (miejsce gdzie prostuje się „ringi” tzn. obudowa składa się z 3 metalowych elementów o kształcie banana, kiedy ściana jest likwidowana ringi które się odzyskuje są wysyłane do komory regeneracji, a tam się je prostuje i są spowrotem odsyłane do ściany. Robi się z nich tzw. „prostki” (nie wiem jak na to się dokładnie mówi – nie mój temat). Przymocowuje się to do stropu (czyli do sufitu wyrobiska), aby pózniej podeprzeć to stojakiem typu Valent (kiedy indziej o tym).
– Chodniki wodne (woda z wyrobisk jest tam odpompowywana)
– Pompy głównego odwadniania (woda z chodników wodnych jest tamtędy odpompowywana na powierzchnię)
– Odstawa główna (mamy ileś ścian i z każdej leci węgiel za pomocą przenośników taśmowych do jednej głównej pochylni, a stamtąd pod szyb lub na powierzchnię. Właśnie taki system mamy na Marcelu – znacznie zmniejsza koszty).
– Szybiki podsadzkowe (w dawnych czasach gdy ściana fedrowała, a za nią pozostawała pustka to właśnie są pustkę wypełniano podsadzką – mieszanina wody i pyłów dymnicowych z elektrowni ale nie tylko – jest też podsadzanie np. piaskiem). Tymi szybikami za pomocą rurociągów owa mieszanina była doprowadzana.
– Stacje pociągów osobowych
– Chłodnice wyparne klimatyzacji (o klimatyzacji kiedy indziej)
– Zbiorniki podziemne (węgiel leci odstawą do zbiornika, a stamtąd jest transportowany do szybu, oh jakie oburzenie przodowego w ścianie gdy ściana przestaje fedrować bo „zasypali my zbiornik”).
– Wyrobiska wentylacyjne
– Pompy ciśnieniowe – Dostarczają emulsję wodno-olejową do ścian która zasila sekcję obudów zmechanizowanych (kiedy indziej będzie o tym więcej)
– Ściany – miejsce wydobywania węgla
– Przodki – miejsce fedrowania (kopania) nowych chodników
– Trasy kolejek
– Komory montażu sekcji obudów zmechanizowanych

Niektóre wyrobiska pełnią też funkcję tzw. magazynów – zrzuca się tam różne rzeczy, materiały które tam są składowane.

Na dziś to koniec, jak czegoś zapomniałem to dopiszcie w komentarzach. Bajo! ;P

#gornictwo #4 #pracbaza #podziemia #podziemia #praca #minecraft #gornik #slask #wegiel #gornik #fedrujzwykopem #fedrunek #gruparatowaniapoziomumikrobloga